Bahçene Göre Mobilya Seçimi

Bir bahçe sahibiysen zevklerini ve tarzını bu alana yansıtarak evinin en keyifli yerlerinden birisi haline getirebilirsin.

Havaların ısınmasıyla birlikte bahçe ve balkon sezonunu yavaş yavaş açıyoruz. Günün yorgunluğundan arınmak için küçük bir molaya ihtiyaç duyduğumuz bahçelerimiz, kendimizi daha iyi hissetmemize neden oluyor. Özellikle büyük şehirlerde kentleşmenin artmasıyla birlikte bahçeler giderek yok olmaktadır. Eğer hala bir bahçe sahibiysen zevklerini ve tarzını bu alana yansıtarak evinin en keyifli yerlerinden birisi haline getirebilirsin.

Güzel bir bahçeye sahip olmak, aslında hiç zor değildir. Üstelik tarzını yansıtan mobilyaları ve bahçende kullanmayı düşündüğün aksesuarları oldukça ucuz fiyata temin etmen mümkün. Hem bütçene hem de ruhuna iyi gelecek bu dekorasyonlar sayesinde evinde huzuru hissedeceksin.

Bahçenin küçük veya büyük olması hiç önemli değildir. Önemli olan doğru bir dekorasyonla seni mutlu edecek her şeye yer vermendir. Bu nedenle öncelikle bu alanda bahçe mobilyalarını konumlandıracağın alanı belirlemelisin. Bahçe mobilyası seçerken evdeki birey sayısını ve yaz dönemlerindeki misafir trafiğini göz önünde bulundurmalısın. Özellikle bahçeli bir eve sahipsen yaz dönemlerin, eş dost ziyaretleri ve barbekü partileri nedeniyle biraz yoğun geçebilir. Bahçe mobilyalarında en çok tercih edilenler arasında çoğunlukla rattan mobilyalar ve tik mobilyalar yer almaktadır. Tik mobilyalar genellikle adını taşıdığı tik (teak) ağacından elde edilmektedir. Tik ağacı, bünyesinde barındırdığı yağ nedeniyle suya ve iklim koşullarına dayanıklılığı ile bilinmektedir. Aynı zamanda tik ağacı pahalı bir malzeme olduğundan dolayı bahçe mobilya fiyatları oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Bahçende mobilya seçimi yaparken, kullanmayı planladığın mobilyanın mutlaka iklim koşullarına uygunluğunu göz önünde bulundurmalısın. Hem iklim koşullarına dayanıklı, hem de sadece yaz döneminde kullanacağın mobilyalar için bütçeni zorlamadan tercihler yapmalısın. Özellikle ikinci el bahçe mobilyalarına bu gibi durumlarda mutlaka göz atmalısın. Hasır ile çeşitlendirilmiş mobilyalar veya ferforje bahçe takımlarına da yer verebilirsin. Hasır mobilyalar arasında seçim yaparken; esnek, seyrek ve kırılgan olmamasına dikkat etmelisin. Özellikle uç bitimlerinin iyi gizlenmiş olması ve ana gövde bağlantılarını gizleyen bandajların düzgün ve olabildiğince sıkı örülmüş olması, mobilyanın kullanım süresiyle doğru orantılı olduğundan dolayı, bu gibi ince ayrıntıları göz ardı etmemelisin. Aldığın mobilya takım değil ise, mutlaka bir sehpa veya masaya da ihtiyacın olacağını unutmamalısın. Bahçe mobilyalarını renkli minderler ile süsleyerek alanını daha davetkâr bir hâle getirebilirsin. Bahçenin müsaitlik durumuna aynı zamanda tercih ve zevklerine göre mobilyalarına, salıncak, hamak, bahçe bankları, puf veya şezlong gibi parçalar ekleyebilirsin. Sıcak havalarda güneşten korunmak için mobilyalarının bulunduğu alanda şemsiye veya tente tercih edebilirsin.

Dekorasyonu tamamlayan diğer detayları ise aksesuarların oluşturduğunu unutmamalısın. Bahçe aksesuarları arasından; çeşitli hayvan bibloları, heykeller veya çizgi film figürlü bahçe bibloları sıkça rastlananlar kategorisinde yer almaktadır. Sende tarzına göre çeşitli biblolar arasından seçim yapabilirsin. Geniş yelpazeye sahip bahçe aydınlatmaları arasından bütçene ve tarzına en uygun olanı seçebilirsin. Güneş enerjili aydınlatmalar tercih ederek, enerji tasarrufu sağlayabilirsin.

Bahçenin boyutuna göre; çeşitli model ve boyutlardaki bahçe saksıları, çocuklar için bahçe oyuncakları, bahçe aletleri veya kullanılmayan eşyalar için depolama sandıkları kullanabilirsin. Daha hoş bir görünüm oluşması için, sarmaşık çitleri de tercih edebilirsin. Bahçe mobilyalarını zorlu hava koşullarından korumak için, koruma örtülerinden yararlanabilirsin. Koruma örtülerini yapı marketlerden temin edebileceğin gibi aynı zamanda internet üzerinden de sipariş verebilirsin.

Çeşitli bitkilere yer verebileceğin bu alanı aynı zamanda hobi bahçesi olarak da değerlendirmen mümkün. Bahçene renk ve anlam katacak çiçekleri kullanmayı ihmal etmemelisin. Kendi emeğinle sebzeler, meyveler veya çiçekler yetiştirirken günün stresinden arınıp, ruhunun dinlendiğini fark edeceksin!

Bahçe Mobilyası Nasıl Temizlenmelidir?

Bahçe mobilyaları, değişkenlik gösteren iklim koşullarına ne kadar dayanıklı olursa olsun, aşırı su ve yağmurdan mutlaka korunmalıdır. Özellikle rattan mobilyaları temizlerken su, bez veya fırça ile silerek veya fırçalanarak temizleyebilirsin. Diğer bahçe mobilyaları içinde ağartıcı kullanmadan su ve bez yardımıyla temizlenmesi en uygun olanıdır. Kış aylarında veya kullanılmadığı durumlarda muhafaza edilirken, küflenmeye neden olmaması için nemli alanlarda tutulmalıdır. Kış aylarında muhakkak bir veya iki defa havalandırılmalıdır. Bazı mobilyalarda böceklenme ihtimali bulunduğundan dolayı, periyodik olarak ilaçlanması önerilmektedir.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Profilim 0
Sepetim 0