Tüm Ürünlerde %20 İndirim

Büyük İndirim Günleri Başladı! - Tüm Ürünlerde %20 İndirim + Ücretsiz Nakliye

Kalan Süre

1 Gün 8 Saat 2 Dakika

Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Çocuk odalarını dekore ederken dikkat edilmesi gereken birkaç püf nokta bulunmaktadır.

Çocuklar hayatımızın en önemli en değerli varlıkları… İstediği gibi oyun oynayabileceği, kendi alanını kendi çizebileceği en çok kendini orada güvende hissedebileceği bir odaya her çocuğun ihtiyacı vardır. Çocuklar, odaları gibi kendine ait alanlarda kendilerini daha özgür hissedebilirler. Bu nedenle evin büyüklük durumuna göre çocuklara mutlaka bir oda ayrılmalıdır.

Çocuk odalarını dekore ederken dikkat edilmesi gereken birkaç püf nokta bulunmaktadır. Öncelikle bu gibi alanlar çocukların hareket kabiliyetini kısıtlamadan dekore edilmelidir. Odanın içi çok fazla doldurulmamalı, çocuklara oyun oynayabileceği geniş bir alan bırakılmaya özen gösterilmelidir. İkinci önemli adım ise her hangi bir kazaya sebebiyet vermemek için mobilyaları devrilme önleyici güvenlik aparatı ile duvara sabitlemektir. Stoperli dolap kapaklarını ve stoperli çekmeceleri tercih ederek, oyun alanlarını olabildiğince güvenli hale getirebilirsin. Ayrıca yumuşak ve sessiz kapanan ürünler çocukların ani seslerden korkmalarını engelleyecektir.

Çocuk odasında mobilya seçimi yaparken, alana uygun tercihler yapılmalıdır. Çocuk odaları genellikle evin en küçük alanı olarak yapılandırıldığından dolayı mobilya seçimi oldukça zor ve zahmetli bir iştir. İşlevsel aynı zamanda fazla yer kaplamayan mobilyaların tercih edilmesi gerekir. Çocuk odasının büyüklüğüne ve çocuğun zevklerine göre renk tercihi yapılmalıdır. Küçük alanlarda çok koyu renkler tercih edilirse alan olduğundan daha karanlık görünecektir.

Çocuk odası dekorasyonlarında mutlaka çocukların fikri alınmalıdır. Kendi alanları olarak belirleyecekleri bu odaların kendi zevk ve isteklerine hitap etmesi orada daha keyifli ve verimli vakit geçirmelerine neden olacaktır. İki kardeşin aynı odayı paylaşması durumunda ise odayı ikiye bölerek her çocuğun kendine ait özel alanını belirlemesine imkan tanınmalıdır. Odanın bölümlendirilmesi kimi zaman bir paravan veya perde yardımıyla kimi ise zaman çocukların isteklerine uygun dekorasyon renkleriyle yapılabilir. Her çocuk için kendine ait en az bir dolap rafı, bir çekmecesi ve bir yatağı olmalıdır. Spor, müzik, kitap okumak gibi ilgilendikleri alanlar veya hobileri varsa dekorasyon ona göre şekillendirilebilir.

İlgi alanlarını sergilemek çocuğun teşvik olmasına yardımcı olacaktır. Bu gibi durumlarda küçük bir rafta bu tür hobileri ön plana çıkarmak için kullanılabilir. Ayrıca ortak kullanım alanlarını maksimum seviyede artırabilmek için ranzalı karyolalar veya katlanan yataklar tercih edilebilir. Aynı zamanda yatak kısmı yükseltilen, alt kısım ise oyun alanı olarak değerlendirilebilecek mobilyalarda küçük alanları aktif kullanmak için oldukça doğru bir seçenektir.

Çocuk Odası Dekorasyonlarında Mobilya Seçimi

Çocuk odası dekorasyonları için Ikea’nın mobilyalarını inceleyebilirsin. Küçük alanlar göz önünde bulundurularak üretilen bu mobilyalar sayesinde en verimsiz alanlar bile kullanışlı bir hale dönüşüyor. Renk ve ürün çeşitliliği sayesinde çocukların kalbini de çalmayı başarıyor. İkea, bütün yaş gruplarını göz önüne alarak tasarladığı mobilyaları sayesinde çocukların ihtiyaçlarına yönelik tercihler yapmamıza olanak sağlıyor. Uzayabilen ve ters çevrilebilen karyola modelleriyle çocuk odalarında farklı dekorasyonlar oluşturarak değişiklik yapmamıza yardımcı oluyor. Özellikle ters çevrilebilen karyolalar sayesinde alçak bir yataktan yüksek bir yatağa dönüşebiliyor. Bu durumda çocukların eşyalarından kolayca sıkılmalarının önüne geçiyor.

Alanın uygunluk durumuna göre bir masa ve sandalye tercih edilirse, yemek yeme alışkanlığı ve boyama gibi çeşitli aktiviteleri bu alanda düzene oturtabilirler. Çocuğun boyuna ve yaşına uygun minimalist tasarımlar seçilerek rahat bir ortam oluşturulmaya özen gösterilmelidir.

Oyuncakların düzenli bir şekilde ayrıştırılması, kolay bulunmasını ve düzenli görünmesini sağlayacağından dolayı taşınabilir kutularda saklanması işimizi kolaylaştırmaktadır. Depolama alanları her alanda olduğu gibi çocuk odası dekorasyonlarında da büyük önem taşır. Çocuk odaları ne kadar toplanırsa toplansın bir o kadar da çabuk dağılmaya müsait alanların başında yer alır. Mümkün olduğunca depolama alanı oluşturmak çocuk oyuncakları ve diğer ihtiyaçlar için faydalı olacaktır.

Özellikle 8 - 12 yaş aralığındaki çocuklar, odalarını özel alanları olarak benimsemektedir. Yavaş yavaş tek başına daha fazla zaman geçiren çocuklar kendilerine ait bu alanın öneminin farkındadırlar. Bu yaş dönemindeki çocukların kendi tarzını yansıtabileceği bir alana sahip olması kendilerini daha olgun ve sorumluluk sahibi hissetmelerine neden olacaktır.

Çocuk odası dekorasyon mobilyaları için Dekopasaj'da alanına ve bütçene uygun birçok model bulabilirsin. Mudo concept, Ikea, Lazzoni, Doğtaş ve daha birçok markanın en nadide parçalarını senin için seçtik… Haydi keşfet!

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0