%20 İNDİRİM

+ ÜCRETSİZ NAKLİYE

EFSANE DEĞİŞİM HAFTASI BAŞLADI! - %20 İndirim + Ücretsiz Nakliye

Kalan Süre

1 Gün 18 Saat 26 Dakika

Korniş Nasıl Takılır?

Yeni bir eve taşındığınızda, ya da tadilat sırasında kendi kornişlerini kendiniz takmaya ne dersiniz?

Korniş Nasıl Takılır?

Tülü, fonu, güneşliği ile tüm perdeleri tek yüzeyde toplayarak; güvenli bir şekilde pencere önüne sabitlemek için, korniş kullanmak şart! Bu malzemeyi perdecilerden veya nalburlardan kolayca temin edebilirsin. Ancak, perdeleri asmadan önce öğrenmen gereken önemli bir konu var: Korniş nasıl takılır? İşte, bu aşamada bilmen gereken tüm detaylar:

Matkap ile Korniş Nasıl Takılır?

Aslında bu montajın iki kolay yolu var. Ya dübel ve matkap kullanacaksın; ya da özel bir yapıştırıcı ile kornişi tavana yapıştıracaksın. İlk yolu seçtiğinde izlemen gereken adımlar şu şekilde:

  • Öncelikle elindeki malzemeyi tavana monte edebilmek için vidaların geçeceği delikleri açmakla işe başlayabilirsin. Malzemenin uzunluğuna göre açacağın delik sayısı değişiklik gösterebilir. Bir adet başta bir adet sonda delik açtığında kornişin ortadan bel vereceğini düşünüyorsan delik sayısını artırabilirsin. Bu deliklerin arasındaki mesafeyi belirlerken ise ağırlık merkezini kontrol etmeyi unutma!
  • Belirlediğin noktalarda açacağın delikler için kornişin kısa kenarını ortalayacak şekilde işaretleme yapmalı; işaretlediğin noktaları matkapla dikkatli bir şekilde delmelisin.
  • Vidaların geçeceği boşluklar oluştuktan sonra malzemeyi pencere önündeki tavan kısmına tutup; deliklerin tavanda denk geldiği alanları kurşun kalemle işaretlemelisin.
  • Tavanda işaretlediğin bölgelere gelecek dübelin genişliğini belirledikten sonra bu genişliğe uygun bir matkap ucu takarak tavanı delme işlemine geçebilirsin. Dübellerin uzunluğu kadar delik açman yeterli olacaktır. Bu boşluklara yerleştirdiğin korniş dübeli, tavana çekiç ile sabitlenir. Dübeli taktıktan sonra çekiç ile birkaç kez vurarak bu aşamayı tamamlayabilirsin.
  • Dübeller takıldıktan sonra kornişi tekrar tavana tutup; açtığın deliklerden vidaları geçirmeye başlayabilirsin. Dübel içine oturan vidalar sayesinde malzemenin montajı kusursuz bir biçimde tamamlanacaktır. Vidaların dışarıdan gözükmesini istemiyorsan, küçük plastik tıpalar ile üstlerini kapatabilirsin. Böylece montajını tamamladığın korniş perde asmaya hazır!

Yapıştırıcı ile Korniş Nasıl Takılır?

  • Matkap, vida, dübel işleri ile uğraşmak istemiyorsan yapıştırıcı yöntemini deneyebilirsin. İlk olarak elindeki malzemenin asacağın alanın ölçülerine uygun olup olmadığını kontrol et! Ardından aşağıdaki adımları izle:
  • Elindeki korniş olması gerekenden daha uzunsa öncelikle onu demir testeresi yardımı ile istediğin ölçüye getirmelisin. Bu aşamada pencere önündeki bütün tavanı kornişle kapatmamaya dikkat etmende fayda var. Aksi takdirde korniş perde takarken sana büyük bir zorluk çıkarabilir. Tavanın bittiği nokta ile kornişin bittiği nokta arasında en az 1 cm’lik pay olmalı ki; perde ya da korniş düğmesi takarken zorluk çekmeyesin!
  • İstediğin uzunluğa getirdiğin malzemenin tavana yapışacak olan yüzeyine şerit halinde satılan çift taraflı bantlardan boylu boyunca yapıştırmalısın. Ardından bu bantların üstte kalan katmanı soyup; bantın üzerine korniş yapıştırıcısını sürmelisin.
  • Kornişi tavana yapıştırmadan önce tavanın tozunu almayı ve tavanın kuru bir yüzeye sahip olduğundan emin olmayı unutma!
  • Bu aşamadan sonra rahatlıkla montajı tamamlayabilir; yapıştırıcı iyice kuruduktan sonra perde kullanımına başlayabilirsin.

Yaşam alanlarına renk katan, sağladığı ışık kontrolü ile fiziksel konfor sunan ve iç mekânda mahremiyeti korumak adına ihtiyaç duyduğumuz perdeleri asmadan önce korniş montajını yukarıda sıralanan adımları takip ederek kolayca tamamlayabilirsin. Cama en yakın alana kalın bir güneşlik, orta şeride şık bir tül, en dıştaki boşluğa ise ağır vintage fon perdeleri takarak; korniş montajının sağlamlığını deneyimleyebilir; bu kombinin önüne yerleştireceğin ikinci el berjerlerle nostaljik bir pencere önü fiskos köşesi oluşturabilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0