Evinde Sadeleşmenin Yolları

Dağınık alanlar, ruhunun daralmasına sebep olurken aynı zamanda temizlik yaparken de daha fazla zaman ayırmana sebep olmaktadır. Oysa ferah ve düzenli bir evde yaşamayı kim istemez?

Fazla eşyalardan kurtulmak çoğu zaman zordur. Alıp kullanmadıkların, bir gün lazım olur düşüncesi ile atmaya kıyamadıkların yüzünden bir süre sonra dağınıklığa alışmakta ve yaşam alanını kullanım açısından zorlaştırmaktasın. Dağınık alanlar, ruhunun daralmasına sebep olurken aynı zamanda temizlik yaparken de daha fazla zaman ayırmana sebep olmaktadır. Oysa ferah ve düzenli bir evde yaşamayı kim istemez? Daha düzenli ve işlevsel bir alan için evinde bazen sadeleşmeye gitmen gerekebilir. Evini kalabalıktan arındırmak, seni daha özgür hissettirebilir. Sade bir dekorasyon ve minimal düzen sayesinde, evinde daha huzurlu bir ortamın oluştuğuna şahit olabilirsin.

Evde sadeleşmenin ilk yolu mobilyalardan geçmektedir. Evde yaşayan birey sayısının bir iki tık üstü kadar koltuk sayısına sahip olmanız aslında o kadar da kötü bir şey değil. Fazla ve kullanılmayan eşyaları mümkün olduğunca elden çıkarmaya özen gösterin. Eskimiş mobilyalarının yerine yenisini almayı planlıyorsan, alanına uygun daha minimal mobilyalar tercih etmeye özen göstermelisin. Büfe, konsol ve orta sehpalar gibi birçok eşyayı alanına uygun değilse, gözden çıkarmayı düşünün veya daha minimal eşyalar ile yer değiştirmesini sağlayın. Özellikle günümüzde yaygın olarak yapılan hatalardan biri ise, orta sehpa seçimidir. Küçük salonlar için oldukça büyük ve kullanışsız sehpaların tercih edilmesi, alanını daraltırken salonun trafiğini de engellemektedir. Yaşam alanının ferah olması, psikolojik olarak da mutlu olmanı sağlayacaktır. Tv üniteleri için de aynı kural geçerlidir. Dar ve küçük alanları daha fazla daraltmamak için, tv ünitesi yerine duvar rafları veya mini tv sehpaları tercih edebilirsin. Gözü yoracak ve otururken rahatsız edecek kadar kırlentinin bulunması dekorasyonunu kötü göstermekten başka bir işe yaramaz. Her köşeyi kapatmak için kullanılmış halı ve kilimlerden, kapı arkasına gizlenmiş eşyalardan, çekmeceleri dolduran ıvır zıvırlardan, odanı küçük gösteren aksesuarlardan, mutfak raflarını gereksiz kalabalık gösteren tabak ve çanaklardan kurtulun… Bu temizlik sana ve ruhuna iyi gelecek.

Ev dekorasyonlarında olabildiğince açık renk tonları tercih etmelisin. Açık renkler sayesinde evinin daha ferah, aydınlık ve geniş gözüktüğünü fark edebilirsin. Açık renklerin ağırlıklı olarak kullanılması, özellikle küçük evleri aydınlık göstermek için, en çok tercih edilen yöntemlerden biri olarak görülmektedir. Açık renkli zeminler veya açık renkli duvar boyaları tercih ederek, küçük alanları olduğundan büyük, aydınlık ve ferah gösterebilirsin. Abartılı perdelerin yerini daha sade perdelere bırakın.

Salon ve oturma odasında sadeleşme, zeminde bulunan eşyalardan başlamaktadır. Özellikle küçük alanlarda, zemin ne kadar boş ise alan o kadar ferah ve göz alıcıdır. Bu nedenle; halı, kilim, yerde duran çiçek, saksı veya vazoları olabildiğince azaltın. Minimal sehpalar ve orta sehpalar tercih edin. Heybetli masaları olabildiğince tercih etmemeye çalışın. Katlanır masa veya akıllı masalar tercih ederek, yerden tasarruf sağlayın. Sandalye sayısını azaltın veya katlanır sandalyeler tercih edin. Böylece ihtiyacınız olmadığı durumlarda katlayıp kaldırarak, daha kullanışlı bir alana ulaşabilirsin. Kitaplık, büfe, konsol gibi mobilyalarda özellikle büyük aksesuarlardan kaçının ve aksesuar sayısını olabildiğince azaltın. Depolama alanlarını olabildiğince arttırın. Depolama alanları evini daha düzenli ve toplu göstermen konusunda fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Mutfakta sadeleşmenin yolları ise, dolap düzeninden geçmektedir. Karmaşık dolaplar çoğu zaman aradığını bulamamana sebep olmaktadır. Dolap içi düzenleyici raflar kullanarak daha fazla alan açabilir, kullanmadığın eşyaları gözden geçirmek için ayırabilirsin. Depolama alanı için ise, düz ve kapaklı dolap modelleri seçmelisin. Kapaklı dolaplar alanını daha toplu gösterme konusunda oldukça başarılıdır. Aynı zamanda alanda bölünmüşlük hissi yaratmadığından dolayı, küçük alanları olduğundan büyük göstermene yardımcı olmaktadır. Mutfak masa ve sandalyelerinde yerden tasarruf etmek için, açılıp kapanan eşyalar tercih etmeye özen gösterin.

Yatak odanı da sadeleştir… Ferah ve düzenli bir ortam yatak odanı da ele geçirmeli. Kullanmadığın kıyafetleri dolabından uzaklaştır. Şifonyerinin ve komodininin üzerindeki eşyaları azalt. Böylelikle aradığına daha kolay ulaşabilir ve yeni eşyalara yer açabilirsin.

Sadeleşme üzerine birçok akım başlatmış kişilerinde dediği gibi, fazlalıklardan kurtulmak kendini eskisinden çok daha enerjik, mutlu ve huzurlu hissetmeni sağlayabilir.

Sen de fazla eşyalarını, web sayfamız üzerinden satabilir, aynı zamanda vakıf, dernek veya çeşitli kuruluşlara bağışlayarak ihtiyaç sahiplerini mutlu edebilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0