Avangard Dekorasyon Tüyoları

​Geçmişi günümüze taşıyarak bize nostalji hissini yaşatan avangard dekorasyonlar, özellikle son yıllarda fazlasıyla tercih edilmektedir.

Geçmişi günümüze taşıyarak bize nostalji hissini yaşatan avangard dekorasyonlar, özellikle son yıllarda fazlasıyla tercih edilmektedir. Fransızca kökene sahip olan kelime, yenilikçi ve öncü anlamına gelmektedir. Avangard tarz dekorasyonlarda, mobilyaların rolü oldukça büyüktür. Modern ve klasik tarzın başarılı birleşmesi olarak tanımlanan avangard tarzı dekorasyonlar fazlasıyla gösterişli ve büyüleyicidir. Genellikle dönem mobilya iskeletleri baz alınarak ve günümüz modasına uygun kumaşlar seçilerek avangard tarz mobilyalar tasarlanmaktadır. Avangard dekorasyonlarda daha çok zenginlik, şıklık ve sarayvari seçimler ön plandadır. Doğru seçimler ile oluşturulan avangard tarz dekorasyonu; salon, oturma odası, yatak odası, mutfak veya banyo gibi evin çeşitli yaşam alanlarında da kullanabilmen mümkündür.

Avangard Dekorasyon Fikirleri

Oyma oranı azaltılmış ancak parlaklığı artırılmış mobilyalar avangard tarzı dekorasyonun önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Avangard dekorasyonlarda oyma işleminin azaltılmış olması, klasik mobilya tarzına göre daha hızlı üretim imkânı sunmaktadır. Avangard dekorasyonlarda renk seçimi oldukça önemlidir. Psikolojik olarak kendini huzurlu hissetmene yarayacak doğru renklerin kullanılması gerekmektedir. Bu dekorasyonlarda özellikle beyaz, altın rengi, gümüş rengi, krem ve kahve tonları ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda pastel tonlar da tercih edilmektedir. Koyu renk tonları tercih edilmek istendiğinde ise genellikle mor ve tonları ön plana çıkmaktadır. Mor renk özellikle asil olarak nitelendirilmektedir. Koltuk döşemelerinde kullanılan kadifenin parlak dokusu ile daha ihtişamlı bir görüntü oluşturulmaktadır. Bu tarz dekorasyonlarda altın varaklı detaylar da oldukça tercih edilmektedir. Diğer kumaş tercihlerinde de parlaklık özelliğine sahip döşemelikler kullanılmaktadır. Özellikle karmaşa yaratmayacak eşyalar tercih edilmelidir. Kullanılan aksesuarların oluşturulan genel havayla uyumlu olması, dekorasyonu tamamlayıcı niteliktedir.

Avangard tarz dekorasyonlarda duvar kâğıdı oldukça az tercih edilmektedir. Genellikle odak noktasını mobilyalar ve aksesuarlar oluşturmaktadır. Ancak duvar kâğıdı kullanılmak istendiğinde ise, sadece tek duvarda kullanılması önerilmektedir. Avangard mobilya seçimlerinde, kapitoneli işlemeler olmazsa olmazlardandır. Koltuklar, berjerler, yatak başlıkları ve sandalyeler gibi birçok mobilyada kapitone işleme kullanılmaktadır. Taçlı koltuk takımları da birçok modelde öne çıkmaktadır. Kırlent seçimlerinde ise yuvarlak taşlı modeller kullanabileceğin gibi mobilya kumaşına benzer tonlar ve desenler de tercih edebilirsin.

Avangard salon dekorasyonlarında; salonun boyutunun büyük veya küçük olması önemli değildir. Genellikle açık renklerin kullanılması ferah ve aydınlık bir görüntü oluşturduğundan , koyu renkler pek tercih edilmemektedir. Ancak mobilya seçiminde kullanılacak yaşam alanı oldukça önemlidir. Tercih edilen mobilyanın; alanda sıkışık, karmaşık ve göz yorucu bir görüntü yaratmaması için, küçük salonlarda daha az mobilya tercih edilmelidir. Salonun trafiğini engellememesi ve işlevsel olması da diğer etkenler kadar önemlidir.

Koltuk takımı ile yemek odası takımı renk, uyum ve tarz bakımından birbirini tamamlamalıdır. Avangard mobilyaların yüksek bütçeli olması moralini bozmasın. Tarzına uygun ikinci el yemek masası seçerek salon dekorasyonunu tamamlayabilirsin. Açık renk mobilyalarda genellikle koyu renk perdeler tercih edilmekte, aynı şekilde koyu renk mobilyalarda ise açık renk tonları kullanılarak, oluşturulan havaya farklı bir atmosfer katmak amaçlanmaktadır. Perde ve tül seçimi odanızın mobilyalardan sonra göz alıcı ve ilgi çekici ikinci odak noktasıdır. Bu nedenle düz tüller tercih edilmelidir. Aynı zamanda perdelerde ise mobilya döşemelerine uygun tonlar kullanılabilir. Desenli fontlar da, dekorasyonla uyumlu olması durumunda tercih edilebilmektedir.

  Halı seçiminde ise sade modeller, mobilyanı ön plana çıkarmana yardımcı olacaktır. Avangard dekorasyonlarda halı seçimi yaparken, dokuma halıların daha fazla tercih edildiğini göreceksin. Ancak bütçene göre ipek halı modellerini de tercih edebilirsin. Özellikle yemek masalarının altında tercih edilen halıların mobilyadan büyük tercih edilmesi, üzerinde kullanılan mobilyayı daha gösterişli hale getirmene neden olacaktır.

Avize seçimlerinde odanın büyüklüğü göz önünde bulundurulmalıdır. Avangard dekorasyonlarda avize seçiminde, cam avizeler dekorasyonla ve aksesuarlarla daha uyumlu olacaktır. Avize ışıklarında ise ferah bir görüntü için gün ışıklarının tercih edilmesi daha doğru olmaktadır.

Avangard ev aksesuarları seçiminde, porselen ve cam ağırlıklı aksesuarlar tarzına daha uyumlu olacaktır. Orta sehpalarda yassı tabaklar veya şekerlikler tercih edebilirsin. Böylelikle salonda bütünlük sağlarken, karmaşık ve yorucu dekorasyonlardan uzaklaşmış olacaksın.

Aynı zamanda https://www.dekopasaj.com/aksesuar sayfamızdan tarzına uygun çeşitli objelere sahip olurken, https://www.dekopasaj.com/aydinlatma sayfamızdan dekorasyonunu tamamlayacak aydınlatmaları uygun fiyata alma imkânı yakalayabilirsin. Avangard dekorasyon tüyolarında özellikle ikinci el mobilyaların yaşanmışlık hissi taşıdığını ve avangard tarzı dekorasyonlarda geçmişe yolculuk yapmanı sağlaması nedeniyle oldukça fazla tercih edildiğini unutmamalısın.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Profilim 0
Sepetim 0