İkinci El Mobilya
Geri

​2019 Dekorasyon Trendleri

2019 ev dekorasyon trendlerinde, en çok karşılaşabileceğimiz tasarımlar arasında doğallık yine ön plana çıkıyor. Giderek artan şehirleşme yaşantısı hepimizi yavaş yavaş doğadan koparıyor. Eksikliğini hissettiğimiz doğa yaşantısını bu yıl bir nebze de olsa evimize taşıyoruz. Doğal yaşam dendiğinde aklımıza ilk gelen ahşap malzemeler oluyor. Kullanıldığı alana sıcaklık katması ve dayanıklılığı konusunda yüzyıllardır tüm dekorasyonlara bir şekilde konuk olmayı başarıyor. Hepimizin hayatına bir şekilde adım atmış olan ahşap ürünler daha çok uzun bir süre yerini ve değerini koruyacağa benziyor.

Bu yıl ev dekorasyonlarında ahşabı daha doğal görmeye devam edeceğiz. Az işlem görmüş veya hiç işlem görmemiş boyasız ahşap mobilyalar ve dokusu bozulmamış ahşap eşyalar sayesinde yaşam alanlarına doğallık katabileceğiz. Sen de alanına doğallık katmak için ham kütüklerden yapılmış masa, orta sehpa veya yan sehpa gibi eşyaları tercih edebilirsin. Aynı zamanda masif ahşaptan üretilmiş mobilyaları da incelemelisin. Yemek masası seçiminde öncelikle mevcut alanını ve odanın yapısını değerlendirerek tercihler yapmalısın. Mesela dikdörtgen bir salona sahipsen, bu alandan maksimum fayda sağlamak için klasik yemek masalarını tercih edebilirsin. Klasik yemek masaları genellikle dikdörtgen formlarda tasarlandığı için alanını şekillendirme konusunda daha çok yardımcı olacaktır. Ayrıca masa seçiminde ideal boyutu belirlerken kişi sayısını dikkate almalısın.

Bunun yanı sıra, retro ve vintage mobilyalar diğer yıllara oranla bu yıl daha fazla karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Sürdürülebilir malzeme yönetimi ve maksimum geri dönüşüm sağlayabilmek için, ikinci el mobilyalar da giderek hayatımızda daha fazla yer ediniyor. Özel tasarım mobilyalar, stoksuz ürün ve uygun fiyat gibi özellikler, eski eşyaları daha cezbedici ve tercih edilebilir kılıyor. Standartlaşmış tasarımların yanı sıra farklılık arıyorsan eski mobilyalara mutlaka bir göz atmalısın. Retro, vintage ve ikinci el mobilyalar geçmişin güzelliğini evimize taşımamıza yardımcı oluyor.

Ayrıca başkalarının hayatlarına dokunmuş, hikayesi olan ve sevilmiş eşyalar kimin hoşuna gitmez ki? Doğallıktan yanaysan ve nostaljik etkiye inanıyorsan Dekopasaj'ı ziyaret etmeyi ihmal etmemelisin!

Mobilyaları, bu yıl farklı tarzlar ile eşleştiriyoruz. Özellikle takım olarak satılan mobilyaların yerini tek parçalı eşyalar alıyor. Mobilya takımları, evin showroom gibi tek düze görünmesine neden oluyor. Genel bir dekorasyon için tercih edilebilir ancak özel ve benzersiz dekorasyonları seviyorsan tek parçalı eşyaları farklı eşyalar ile birleştirmeni öneriyoruz. Dekorasyonunda daha cesur adımlar atmak istiyorsan farklı tarzları da kaynaştırmayı deneyebilirsin. Aynı zamanda pahalı eşyalar ile ucuz eşyaları eşleştirmeyi deneyebilirsin. Ev dekorasyonlarında kişisel tarzını ön plana çıkarmanın en büyük artısı dekorasyonunu benzersiz kılmasıdır. Ayrıca kişisel zevklerini kullanarak dekore ettiğin alan, kendini en iyi ve en güvende hissedeceğin yer olarak karşına çıkacaktır…

Ahşapla birlikte 2019 ev dekorasyonlarında cam eşyalarda yerini alıyor. Renkli camlardan yapılmış aksesuarlar ve vintage cam aksesuarlar dekorasyonunu daha kolay vurgulamana yardımcı olacak! Avizelerde de yine cam vintage modeller ön plana çıkacak. Cam detayların ağırlıklı kullanıldığı dekorasyonlarda ve kısıtlı kullanım alanına sahip dekorasyonlarda, orta sehpa ve yan sehpa seçimi yaparken yine cam modelleri tercih edebilirsin.

Geçtiğimiz günlerde 2019 yılının Pantone rengi, canlı mercan (Living Coral) olarak belirlenmişti. Yılın rengi olarak belirlenen canlı mercan tonları bu yıl ev dekorasyonlarında da karşımıza çıkacak. Aksesuar veya tamamlayıcı ürünlerde yılın Pantone rengini tercih edebilirsin. Ayrıca koltuk döşemeleri, kırlent, halı, perde, duvar kağıdı gibi odanın genel havasını belirleyen eşyalarda da yine canlı mercan renginden yardım alabilirsin. Canlı mercan rengi doğaya duygusal tepkiler verdiği için bu renkle birlikte yeşil ve tonlarını da kullanabilirsin. Aynı zamanda bu yıl sıcak renkler daha çok ön plana çıkıyor. Tozlu pembeler ve bronz tonları da görmeye aşina olacağımız renkler arasında yer alıyor.

2019 yatak odası dekorasyonlarında yumuşak malzemelerden üretilmiş yatak başlıklarını görmeye devam edeceğiz. Ferforje ve ahşap başlıkların yerini her geçen gün kaplamalı modeller almakta… Bu yıl da yine kadifemsi dokular ve deri kaplamalar ön plana çıkacak.